BM'nin Tamamen Elden Geçmeli

Firuz OsmanBM'nin Tamamen Elden Geçmeli

Kaynayan küresel gerilimlerin ortasında, New York'taki 74. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (UNGA) toplantısı pek çok rakibe sahne oldu. Bunlar arasında Donald Trump, Hasan Ruhani, Narendra Modi, Recep Tayyip Erdoğan, İmran Han, Boris Johnson ve Abdül Fettah el Sisi vardı.

Kayda değer bir eksik ise yolsuzluk nedeniyle hapis cezasını önlemek için siyasi hayatı için savaşan İsrail’den Bibi Netanyahu idi.

UNGA'nın teması, yoksulluğun ortadan kaldırılması, kaliteli eğitim, iklim eylemi ve kapsayıcılık için çok taraflı çabaları ele almaktı, ancak ana odak ve baskın manşetler, Müslüman (Orta) Doğu ve Alt Kıta'daki savaş tehdidiydi.

ABD başkanı Trump, daha önce forumda yapılan tehditkâr ve bombalı konuşmalardan çok uzak olan, sahipsiz bir figürü yansıttı.

Belki de önümüzdeki haftalarda karşı karşıya olduğu yaklaşan görevden alma tehlikesine kapılmıştı.

İngiliz başbakanı Johnson, mahkemelerin parlamentoyu tatil ederek yasayı ihlal ettiğini gördükten sonra aceleyle geri dönmek zorunda kaldı. Brexit onun siyasi düşmanı olduğunu kanıtlayabilir.

Ve Mısır’ın el-Sisi, gayri meşru yönetimine karşı başka bir ayaklanma patlak verirken sonun başlangıcını hissediyor.

Bu yılki UNGA'nın söyleminde, bazı "Üçüncü" dünya liderleri tarafından yapılan dalkavukluktan, yalnızca baskın Batı ülkelerinin ikiyüzlülüğünü ve çifte standartlarını ifşa etmekle kalmayıp, onları ve Birleşmiş Milletleri uluslararası hukuku desteklemek ve BM'nin varoluş nedeni olan savaşı önlemeyi başaramamakla suçlayan bir değişiklik var gibi görünüyor. 

Trump konuşmasında konferansın ana temasına neredeyse hiç değinmedi, bunun yerine İran'ın “tehditkar davranışını… Suriye ve Yemen'deki trajik savaşları körüklemesini… ve Suudi petrol rafinerilerine yapılan saldırıyı” şiddetle eleştirdi.

Hiçbir kanıtla desteklenmedi. Elbette Trump'ın itabındaki en büyük boşluk, iklim değişikliği konusundaki sağır edici sessizliğiydi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Filistin topraklarını ele geçirmesinin meşru olmadığını ekleyerek haklı olarak sordu:  “İsrail Devleti'nin sınırları nerede? 1948 sınırları mı, 1967 sınırları mı yoksa başka bir sınır var mı? ”

1947'de olmayan İsrail'in Filistin'i nasıl sömürgeleştirdiğini ve halkını kovduğunu gösteren bir harita gösterdi. 

Malezya Başbakanı Dr. Mahathir Muhammed, Filistin topraklarını ele geçirip yüzde 90'lık Arap nüfusunu sınır dışı ederek İsrail'in yaratılmasının terörizmin temel nedeni olduğunu belirterek Siyonist varlığı kınadı.

“O zamandan beri birçok ülkede, çoğu İsrail'in yaratılmasıyla ilgili olan savaşlar yapıldı. Ve şimdi daha önce olmayan ya da en azından şimdiki ölçekte olmayan terörizme sahibiz” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Trump'ın aksine, komşu ülkelerin içişlerine herhangi bir müdahale olmaksızın bölgesel barış ve istikrarı sağlamak ve her bir Fars Körfezi ülkesinden serbest petrol akışının güvenliğini garanti altına almak için imzalanan uluslararası anlaşmalara, diyalog ve işbirliğine taahhüt çağrısında bulundu. 

Bölgeye yıkıcı Amerikan müdahalesini ima etti ve böylesi bir müdahalenin Müslüman Doğu'yu aşırılık, fanatizm, terörizm ve işgal savaşlarıyla ateşlediğini ima etti.

Pakistan Başbakanı İmran Han ateşli konuşmasında Hintli mevkidaşı başbakan Modi'ye olağanüstü bir saldırı başlattı ve şu anda 900.000 askerle neredeyse iki aydır kişilik benzeri görülmemiş bir güvenlik kapatmasıyla karşı karşıya olan, Hindistan'ın işgali altındaki Keşmir'deki sokağa çıkma yasağını kaldırdığında, bir "katliam" olacağı uyarısını yaptı. 

İki nükleer silahlı devlet arasındaki her türlü çatışmanın sınırlarının çok ötesinde yankılanacağı konusunda uyardı. Modi’nin BJP’sinin atası olan RSS’nin tarihçesini verdi ve iktidarı Hitler’e ve Mussolini’ye hayranlık duyan terörist bir grup olarak adlandırdı.

Türkiye, Pakistan ve Malezya liderleri, UNGA'nın yan hatlarında, başta Batı olmak üzere yükselen küresel İslamofobi eğilimiyle ortaklaşa mücadele etmeyi ve İslamofobinin getirdiği zorluklarla yüzleşmeye adanmış bir İngilizce TV kanalı başlatmayı kabul ettiler. Ayrıca bölgesel ve küresel gelişmeler konusunda işbirliğini geliştirmenin yollarını tartıştılar.

Diğer bazı liderler, özellikle BM Güvenlik Konseyi'ndeki beş daimi üyenin veto yoluyla olağanüstü yetkileri olmak üzere Birleşmiş Milletler için reform çağrısında bulundu.

Güney Afrika’nın ek Afrika koltukları talep etmesi, orantısız sistemi sağlamlaştırıyor ve güçlendiriyor. Veto kaldırılmalı ve Güvenlik Konseyi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun (UNGA) yürütme organı haline gelmelidir. Ancak o zaman BM zalimler için bir araç olmaktan çıkacaktır.

Batı'nın baskılarına direnmenin ve hegemonik güçlere karşı böyle bir duruş sergilemenin Küba, Venezuela ve İran'ın karşı karşıya olduğu ekonomik abluka gibi ağır sonuçları olabilir. Mısır ve Türkiye'de olduğu gibi istikrarsızlık, kargaşa, yıkım ve hükümetleri devirmeye yönelik girişimler olacak.

Yalnızca dünyanın tüm ülkelerini adil bir şekilde kapsayan BM Genel Kurulu'nun, BM Şartı'nı veya uluslararası hukuku ihlal eden bir üye devlete karşı güç kullanımını yaptırımının zamanı gelmiştir.

Dahası, ticaret ambargosunu onaylaması ve Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi küresel kurumları kontrol etmesi gereken yalnızca UNGA olmalıdır.

İkinci Dünya Savaşı'nın galiplerinin - ABD, Fransa, İngiltere ve Rusya - artı Çin'in egemen olduğu BMGK, diğer ülke ve halkları hapsetmekten, zorbalık yapmaktan, istila etmekten, bombalamaktan ve işgal etmekten vazgeçmeye asla gönüllü olarak razı olmayacak.

Uygurlar, Yemen, Libya, Mali, Afganistan, Keşmir ve Filistin akla hemen geliyor.

Dünya organı üzerindeki mutlak kontrollerini ortadan kaldıracak, Birleşmiş Milletler’de herhangi bir reforma veya yapısal değişikliğe izin vermeyeceklerdir. Cesur, daha küçük devletlerin daha etkili, eşitlikçi ve adil bir dünya organı taleplerinde birleşmelerinin zamanıdır.

DR FIROZ OSMAN, Gauteng, Güney Afrika merkezli bir savunuculuk grubu olan Media Review Network'ün yönetici üyesidir.

Sosyal medyada paylaş: Facebook Twitter Whtasapp


Hakkımızda

Uluslararası Siyasal Gündemin Kodları - Kudus Analiz | KA kudusanaliz.com


Kudüs Analiz sitesi bir Kudüs Medya AŞ portalıdır
Son Güncellenenler


Network Yazılım