Kral Selman Asya Turuna Niçin Çıktı?

Kral Selman Asya Turuna Niçin Çıktı?
Sosyal medyada paylaş: Facebook Twitter Whtasapp

Kral Selman Asya Turuna Niçin Çıktı?

Suudi Kralı Selman, Malezya'ya giderek Asya turunu başlattı. Suudi Arabistan görüşmelerle Asya'yla bağını güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu ziyaret, Suudi Arabistan’ın ekonomik reform politikaları çerçevesinde petrole olan bağımlılığı azaltmak için belirlediği 2030 vizyonu programına dönük ilk önemli atak olarak yorumlanıyor.

 

Suud Kralı Selman bin Abdulaziz, Asya turu çerçevesinde Malezya, Endonezya, Brunei, Japonya, Çin, Maldivler ve Ürdün'ü ziyaret edecek.

 

Kral Selman’ın 2030 vizyonu çerçevesinde sunulan Asya açılımına bizzat liderlik etmesinin ise birçok açıdan farklı bir anlamı olduğu ifade ediliyor. ABD’de Donald Trump’ın yönetime gelmesiyle birlikte Asya ülkelerinde ABD’ye karşı güven noktasında bir çekincenin ön plana çıktığı konuşulurken, Suud Kralı Selman’ın böylesi bir dönemde Asya ülkeleri ile ABD arasında köprü olma hedefi taşıdığı ileri sürülüyor.

 

Körfez İşbirliği Konseyi üyesi ülkelerin çeşitli platformlarda siyasi danışmanlığı görevini yürüten ABD’li yazar Theodore Karazi tarafından kaleme alınan ve el-Arabiya gazetesinde yayınlanan bir analizde Kral Selman’ın Asya ziyaretinin ekonomik boyutundan çok terörle mücadele konsepti çerçevesinde İran’a karşı askeri ittifakı genişletme amacı güttüğü belirtiliyor.

 

Theodore Karazi bu meyanda İran’ın siyasal olarak temsil ettiği çizginin radikal bir anlayışı temsil ettiğini vurgularken, Suud Kralı Selman’ın gittiği ülkelerde uluslararası siyaset arenasında ılımlılığı ve hoşgörüyü vaaz edeceğini belirtti.

 

Malezya kaynaklarının aktardığı bilgiye göre Malezya başbakanı Necip Rezak, ülke genelinde ılımlılık doktrini ile tanınıyor ve bu çalışmaları bağlamında Suud Kraliyet ailesinden şimdiye kadar 700 milyon dolar değerinde şahsi destek aldığı belirtiliyor. Malezya basınında yer alan habere göre bu iddia, Suud dışişleri bakanlığı yetkilileri tarafından da doğrulanmış vaziyette. Suudi Arabistan’ın Malezya’da birçok dini kurum ve kuruluşu maddi olarak destekleyerek bölge halkını sözde ılımlılık fikri çerçevesinde örgütlemeye çalıştığı belirtiliyor. Bağımsız gözlemcilerin hazırladığı raporlarda ise Suudi Arabistan tarafından desteklenen dini kurumların tekfirciliğe zemin hazırladıkları iddiası yer alıyor.

 

Diğer taraftan Kral Selman’ın Asya programının ülkeler arasında özellikle istihbarat paylaşımının sağlanması noktasında özel bir hedef taşıdığı ve Kral’ın beraberindeki güvenlik yetkilileri ile istihbarat konularında hususi bir çaba sergilediği ifade ediliyor. Suud basınında çıkan analizlerde, özellikle dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip olan Endonezya ile istihbarat paylaşımının çok önemli olduğu vurgulanıyor.

 

Uluslararası istihbarat paylaşımının arttırılması noktasında Siyonist rejim eski dışişleri bakanı Tzipi Livni geçtiğimiz haftalarda Münih’te düzenlenen Güvenlik Zirvesi’nde meseleyi gündeme getirmiş ve dünya genelinde Müslümanların her türlü faaliyetinin kayıt altına alınması ve kayıt altına alınan bilgilerin uluslararası platformlarda paylaşılması çağrısı yapmıştı.

 

Son olarak Suud Kralı Selman’ın Asya ziyaretleri ile ilgili olarak el-Arabiya’ya konuşan bir Körfez İşbirliği Konseyi yetkilisi, “bu ziyaretlerin en önemli hedeflerinden biri de özellikle Çin Halk Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan arasındaki ticaret hacmini arttırarak Çin ile İran ile arasındaki ticareti azaltmaktır’ dedi. 

 

Öte yandan Kral Selman’ın Asya gezisi programı çerçevesinde bölge ülkelerine İran ile ilişkilerini gözden geçirme çağrısı yapacağı ve İran ile ilişkilerini azaltmayan ülkelere öngörülen ekonomik yatırımların yapılmayacağı mesajını verdiği kaydediliyor. Bu konuda özellikle Malezya ve Endonezya’nın gözetim altında tutulacağı vurgulanıyor

Sosyal medyada paylaş: Facebook Twitter Whtasapp


Hakkımızda

Uluslararası Siyasal Gündem - Kudus Analiz | KA kudusanaliz.com


Kudüs Analiz sitesi bir Kudüs Medya AŞ portalıdır
Son Güncellenenler


Network Yazılım