Asimetrik Savaşta Yemenli Ensarullah'ın Mücadele Taktikleri

Asimetrik Savaşta Yemenli Ensarullah'ın Mücadele Taktikleri
Sosyal medyada paylaş: Facebook Twitter Whtasapp

Asimetrik Savaşta Yemenli Ensarullah'ın Mücadele Taktikleri

İSRAİL KARŞITI YEMENLİ ENSARULLAH TEHDİTLERİNİN ARKASINDA NE VAR?

5 Ocak 2021, Salı

Alwaght-Yemenli Ensarullah geçtiğimiz günlerde direniş hareketinin Suudi Arabistan tarafından tutulan Filistinli Hamas'ın tutsaklarının serbest bırakılması karşılığında, iki tutsak Suudi pilotu serbest bırakmaya hazır olduğunu duyurdu. Bu önerinin önemli yanlarından biri, Sana’a’nın Arap Yarımadası’nda İsrail çıkarlarıyla açıktan çatışması ve Filistin direnişiyle dayanışmasıdır.

Suudi Arabistan’ın 26 Mart 2015'te Yemen'e yönelik askeri saldırısının başlamasından bu yana Arap koalisyonunu Kararlı Fırtına Operasyonu ve ardından bir ay sonra Umudun Dönüşü Operasyonu altında yönetmesiyle İsrail'in savaştaki gizli rolü dikkat çekmeye başladı.

Bu sorun zaman geçtikçe daha da belirginleşti. Ağustos 2019'da, zamanın İsrail dışişleri bakanı Benny Gantz, Knesset'in Dışişleri ve Güvenlik Komitesi'nin bir oturumunda, Tel Aviv'in kendi deyimiyle İran'ın bölgedeki etkisini engelleme taahhüdünü vurgulamasına ek olarak İsrail'in Yemen'e müdahale ettiğini söyledi.

O dönemde Yemen medyası, İsrail'in Ensarullah genel sekreterinin kardeşi İbrahim Bedreddin el-Husi'ye suikastte oynadığı role ışık tuttu. Birkaç ay sonra Abdul-Malik Badreddin el-Husi, İsraillileri Yemen halkına karşı her türlü eyleme karşı uyardı ve Tel Aviv'e karşı güçlü askeri tedbirler almakla tehdit etti.

Bu çatışma şimdi Ensarullah'ın İsrail'in bölgedeki faaliyetlerini bildiği ve yakından izlediğinden bahsettiği bir aşamadadır. Cumartesi günü Yemen San'a Ulusal Kurtuluş Hükümeti (NSG) Savunma Bakanı Muhammed Naser el-Atefi basınla yaptığı röportajda şunları söyledi: “İzin verilirse komuta merkezlerini görmek için ziyaret edebileceğiniz birçok üs ve bölge, telefon dinleme ve casusluk ağları, askerler ve Siyonist rejimin memurları var.”

Geçen hafta Haaretz, Emirlik-İsrail'in Yemen'deki Sokotra adasında ortak bir askeri üs kurma planlarına ilişkin haberi yayınladığında, NSG savunma bakanı, İsrailliler Yemen'i etkileyecek küstah bir eyleme girişirse , Tel Aviv ve müttefiklerinin Kızıldeniz'deki çıkarları "saldırı menzilimiz içinde" tehdidine bulundu.

Ensarullah İsrail'in güvenliğini ne şekilde tehdit edebilir?

İsrailliler, bölgedeki jeopolitik ve tarihsel yalıtılmışlıkları ve Kızıldeniz ile Bab-el-Mandeb Boğazı üzerinden açık denizlere erişmeye hayati bağımlılıkları nedeniyle, Yemen’deki gelişmeleri her zaman dış politika gündemlerinde en yüksek önceliklerden biri olarak koymuşlardır. Hint Okyanusu'nun kapısı olan, Afrika Boynuzu'nda Yemen ile Cibuti arasındaki stratejik Bab-el-Mandeb Boğazı'nın askeri hâkimiyetine yön veren İsrail yayılmacı mizacı, Tel Aviv'i, Başkan Ali Abdullah Salih'in halk rejimine yönelik baskısı, Suudi liderliğindeki askeri harekat ve ayrıca savaşın harap ettiği ülkeyi bölme planlarında anahtar etkileyicilerden biri yapıyor.

İsrail'in Yemen'deki diktatörlük karşıtı ayaklanmalara düşmanlığı, Ensarullah’ın Tel Aviv’e karşı düşmanlığının neden eski olduğunu açıklıyor. Aslında, İsrail rejimine yönelik antipati tek başına bir ideoloji meselesi veya Filistin yanlısı bir duruş sergilemekten ziyade, Ansarullah'a Filistin ve Lübnan'daki direniş gruplarıyla daha derin bağlar kurdurtan bir ulusal çıkarlar meselesidir.

İsrailli askeri tarihçi ve Politikalar ve Stratejiler Enstitüsü araştırma müdürü Şaul Shay tarafından Mart 2020'de yayınlanan bir rapora göre, Hizbullah-Ansarullah askeri işbirliği 2009 yılına ve altıncı Saada savaşına dayanıyor. Hatta ikili ilişkiler,  2014'te devrimci hareket orduyla birlikte başkent Sana’a'nın kontrolünü ele geçirdiğinde yükseldi.

Ensarullah'ın Filistinli ve Lübnanlı gruplarla olan bağları operasyon ve saha deneyimleri değişimini içeriyor. Bu nedenle, Ensarullah'ın İsrail karşıtı tehditleri, Yemen karşıtı saldırganlığın perde arkasındaki ana aktörler olarak ABD ve İsrail rejimini Suudi Arabistan'ı savaşı durdurmaya ve ablukayı kaldırmaya ikna etmek için baskı yaptırmak amacıyla şimdi altıncı yılında, sadece sloganlar ve sözlü propaganda değil, pratikte İsrailliler için ciddi meydan okumalardır.

Beş yıllık savaş boyunca Ensarullah, kıyı füzeleri kullanarak Suudi ve Emirlik gemilerini başarıyla hedef aldı. ABD gemileri de saldırılardan sağ çıkamadı. Doğal olarak Ansarullah'ın İsrail rejimini tehdit edebileceği alanlardan biri de Bab-el-Mandeb'de Yemen yakınlarında seyreden gemilerdir.

Yemenliler, ülkelerinde ve hatta Suudi topraklarında ve BAE'nin bazı kısımlarında koalisyon güçlerini hedef almak için kitlesel olarak roketler, balistik füzeler ve hatta seyir füzeleri gibi bir dizi silah kullanıyor. Hizbullah'ın füze ateşleme konusunda muazzam bir tecrübesi olmasına rağmen, Yemen'deki savaş, uzun menzilli balistik füzeleri (1000 kilometreden fazla menzilli) ve ayrıca seyir füzelerini ateşlemekte taze deneyimler için kıymetli bir fırsat sunuyor.

Bugün insansız hava araçları asimetrik savaşta önemli bir silah sağladığından Ensarullah, Suudi Arabistan'daki koalisyon savaş gemilerine ve kıyı ve petrol tesislerine saldırılar yapmak çin silahlı insansız hava araçlarını kullanıyor. Bu, Filistinli ve Lübnanlı grupların İsraillilerle gelecekteki çatışmalarda öğrenip uygulayabilecekleri yaratıcı bir taktiktir.

Deniz mayınları, saldırgan ülkelere darbe vurmak için başka bir silah sağlıyor ve şimdiye kadar Batılı müttefikleri tarafından Suudi Arabistan ve BAE'ye sağlanan modern askeri teknolojiler bile onu caydırmak için yol alamadı.

Ensarullah'ın ayrıca, çok övülen ABD yapımı Patriot hava savunma sistemlerine nüfuz etme konusunda birçok  deneyimi vardır. Hizbullah'ın İsrail hava savunma sistemlerinde böyle bir tecrübesi yok. Lübnan ve Filistin hareketlerinin Yemenlilerden öğreneceği çok şey var.

Ensarullah, Suudi Arabistan'ın mutlak hava üstünlüğüne sahip olduğu bir savaşın içinde, ki bu İsrail savaşları sırasında Hizbullah ve Hamas'ın içinde bulunduğu bir durumdur. Savaş sırasında Yemen hareketi, Yemen hava kuvvetlerinin MiG-29 savaş uçaklarında kullanılan havadan havaya Sovyet füzelerini, hafif kamyonların üzerinde taşınan karadan havaya füzeler olarak yeni amaçla kullanmayı başardı ve F-15’ler dahil savaş uçağı, Apaçi saldırı helikopterleri ve ayrıca çok sayıda Batı tarafından sağlanan modern Suudi uçaklarını düşürdü.

Dolayısıyla, Ensarullah'ın İsrail karşıtı tehditlerinin en iyi sonucu, direniş hareketinin Yemen üzerindeki askeri saldırganlığın köklerini hem de Güney Yemen bölgelerinde varlığıyla İsrail’in gelecekteki gizli komplolarını kurutmak istemesidir.

Sosyal medyada paylaş: Facebook Twitter Whtasapp


Hakkımızda

Uluslararası Siyasal Gündemin Kodları - Kudus Analiz | KA kudusanaliz.com


Kudüs Analiz sitesi bir Kudüs Medya AŞ portalıdır
Son Güncellenenler


Network Yazılım