Türkiye'nin S 400 Kararlılığında Değişiklik Yok

Türkiye'nin S 400 Kararlılığında Değişiklik Yok
Sosyal medyada paylaş: Facebook Twitter Whtasapp

Türkiye'nin S 400 Kararlılığında Değişiklik Yok

TÜRKİYE'NİN S 400 ALIMINDAKİ KARARLILIĞI DEĞİŞMEDİ

 

PRESS TV 15 Nisan 2020

 

Türkiye, ABD'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alma anlaşmasından vazgeçme çağrısını bir kez daha reddetti. Washington ile uzun süredir devam eden anlaşmazlığı çözmek için NATO önderliğinde bir çalışma grubu kurulması önerisini tekrarladı.

 

Salı günü Washington merkezli Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen sanal bir etkinlikte konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin S-400 sorununun çözüme kavuşturulma şekli konusunda duruşunun değişmediğinin altını çizdi.

 

Çavuşoğlu, 'ABD'ye NATO'nun dahil olduğu bir teknik çalışma grubu kurmayı öneriyoruz ve NATO gerçekten bu teknik gruba önderlik edebilir. Ve bu teklif halen masadadır.' ifadelerini kullandı.

 

Ankara 2017 yılı Eylül ayında Moskova ile Rus yapımı S-400'lerin temin edilmesi konusunda 2,5 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamıştı. S-400'ler hava araçlarını, seyir ve balistik füzelerini vurmak için tasarlanmış bir karadan havaya füze savunma sistemi olup kara hedeflerine yönelik de kullanılabiliyor.

 

S-400 füze fırlatıcılarının teslimatı 2019 yılı Temmuz ayında başladı ancak Türkiye'nin hem S-400 hem de Amerikan Lockheed Martin yapımı hayalet uçak F-35'lere sahip olamayacağını söyleyen ABD bundan rahatsız olmuştu.

 

ABD, S-400 savunma sistemlerinin NATO donanımıyla uyumsuz olduğunu ve F-35'lere ait bilgilerin Rusya'nın eline geçebileceğini iddia etmişti.

 

S-400 anlaşması ayrıca Washington'un Ankara'yı yaptırımlarla tehdit etmesine ve Türkiye'nin F-35 jet programına üyeliğini askıya almasına sebep olmuştu.

 

ABD daha da ileri giderek Türkiye'ye Patriot füzesi tedariği için, satın alınan S-400 sistemlerinin iade edilmesini şart koşmuştu.

 

Çavuşoğlu geçen Nisan ayında Türkiye ile ABD'nin bir çalışma grubu kurarak S-400 sisteminin ABD ya da NATO askeri techizatı açısından tehdit oluşturmadığına karar verilmesini önermişti.

 

Salı günü bu teklifi tekrarlayan Çavuşoğlu S-400 satın alma kararının ABD'nin ülkesinin acil ihtiyaçlarını karşılamada isteksiz davranması sonucu alındığını vurguladı.

 

Çavuşoğlu, 'Söylemeye çalıştığım şey şudur: S-400 hava savunma sistemi satın almak zorunda kaldık çünkü böyle sistemleri müttefiklerimizden son on yıldır alamıyoruz. Ve gelecekte de daha çok hava savunma sistemine ihtiyacımız olacak.' şeklinde konuştu.

 

Çavuşoğlu sözlerine 'Eğer müttefiklerimiz tedarik ederse – ille de ABD'den Patriot olmak zorunda değil, Fransa ve İtalya'nın ortak yatırımı olan Eurosam'dan SAMP/T ya da diğer müttefiklerden benzer sistemler olabilir – müttefiklerimizden almayı tercih ederiz. Eğer olmazsa, alternatif aramak zorundayım.' şeklinde devam etti.

 

'ABD'nin Patriot tedarik şartı uygun değil'

 

Türk diplomat ayrıca ABD'nin ülkesine Patriot teslimatı için çeşitli şartlar öne sürmesini de eleştirdi. Ancak 'iyi bir teklif' geldiği takdirde Ankara'nın hala bu füze sistemlerini almaya hazır olduğunu ifade etti.

 

Suriye devletinin Ankara destekli milislere karşı operasyonlar yürüttüğü İdlib'deki duruma işaret eden Çavuşoğlu 'Herşeyden önce, bir müttefik ihtiyaç içindeyken, acil ihtiyaç içindeyken ön şartlar 

koymak uygun değil.' şeklinde konuştu.

 

Çavuşoğlu, 'Türkiye'nin NATO'nun ve aynı zamanda müttefiklerin, üyelerin desteğine ihtiyacı var... Ve bizim ayrıca halkımızı korumak için gelişmiz füzelere ve hava savunma sistemlerine ihtiyacımız var. Türkiye'nin karşılaştığı balistik tehdit gerçek bir tehdittir.' ifadelerini kullandı.

 

Sosyal medyada paylaş: Facebook Twitter Whtasapp


Hakkımızda

Uluslararası Siyasal Gündem - Kudus Analiz | KA kudusanaliz.com


Kudüs Analiz sitesi bir Kudüs Medya AŞ portalıdır
Son Güncellenenler


Network Yazılım