Joe Biden Dönemi ve Kürt Coğrafyasına Bir Bakış

Joe Biden Dönemi ve Kürt Coğrafyasına Bir Bakış
Sosyal medyada paylaş: Facebook Twitter Whtasapp

Joe Biden Dönemi ve Kürt Coğrafyasına Bir Bakış

JOE BİDEN AMERİKA’NIN EN KÜRT YANLISI BAŞKANI OLACAK

Biden’in Kürt yanlısı hassasiyetlerinin gerçek testi, Ankara ve Bağdat ile pragmatik işbirliğini sürdürme ihtiyacının nihayetinde onu, dağları Kürtlerin tek arkadaşı olmadığı konusunda Kürtlere taahhüdünü yumuşatmaya zorlayıp zorlamayacağı olacak.

Aykan Erdemir/Turkiye Programı Kıdemli Direktörü

Philip Kowalski/Eski Araştırma Analisti

16 Ağustos 2020

Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a göre Başkan Donald Trump, "Kürtleri sevmiyorum" dedi. Trump şimdi iki kez, ABD birliklerinin Suriye'nin kuzeydoğusundan çekilmesini emretti ve Washington’un Suriyeli Kürt müttefiklerini, IŞİD ile savaşırken yaptıkları yoğun fedakârlıklara rağmen kendi başlarının çaresine bakmak zorunda bıraktı.

Anketler, bugün seçimler yapılacaksa, seçmenlerin muhtemelen Trump'ı Beyaz Saray'ı işgal edecek şimdiye kadarki en Kürt yanlısı siyasetçiyle değiştireceklerini gösteriyor. Joe Biden, Senato Dış İlişkiler Komitesindeki en üst düzey Demokrat olarak on beş yıl boyunca - başkan olarak görev yaptığı iki dönem de dâhil olmak üzere - Kürtler, özellikle de başkan yardımcısı olarak yirmi dört kez ziyaret ettiği Irak'taki Kürtler için özel bir ilgi gösterdi. Bir Kürt-Amerikalı aktivist, "Eğer Kürtler sizin endişenizse, iyi bir başkanlık edecektir" diye yazmıştır.

Kürtler, ABD'nin yabancı terör örgütü olarak tanımladığı Kürdistan İşçi Partisi (PKK) liderliğindeki bir isyanla on yıllardır mücadele eden Türk hükümeti için kesinlikle bir endişe kaynağı. Biden, PKK'yı "sade ve basit bir terör örgütü" olarak nitelendirip İslam Devleti ile kıyaslasa da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti ve sadık medyası, 2016'da Biden'i "PKK seven akademisyenler" in savunucusudur asılsız suçlamaları da dâhil olmak üzere bir düşmanlık ve paranoya karışımıyla karşılık verdi.

Bu komplo teorileri ve karalama kampanyaları kombinasyonu, Erdoğan için alışılagelmiş bir olay olsa da, Biden’in Kürtlere yönelik endişesinin dış politikasında sonuçları olacağını kanıtlıyor. The American Prospect'ten Jonathan Guyer, Biden'ın dış politikasını “ulusal güvenlik kurumlarından sık sık çatışan danışmanların fiili politikalarını üstüne yansıtacağı boş bir sayfa” olmakla eleştirmesine rağmen, Biden'ın Kürt politikaları karar vericiliğinin ardındaki sağlam bağlılığın bir örneğini sağlayarak açık bir istisna olma potansiyeline sahiptir. Biden göreve başlarsa ve geldiğinde, yalnızca büyük miktarda Kürt nüfusu ve bir iç çatışma geçmişine sahip olmayan, aynı zamanda Kürt özerkliği ve devletleşmesinden köklü korkuları olan Türkiye, Suriye, İran ve Irak ile çatışacağından, Kürtlerle ilgili kaygısı sınanacak.

IRAK'TA SAVAŞ

Biden, 2003 Irak işgalinin coşkulu bir destekçisi olmasına rağmen, 1991 Körfez Savaşı'na karşı oy kullandı; çatışma hakkında, "bu ülkenin gelecek on yıllarca pişman olacağı korkunç bir hata" olacağını söyledi. Yine de, Başkan George H.W.’nin "Irak'ın toprak bütünlüğünü koruma konusundaki tuhaf endişesini" küçümseyerek ve Iraklı diktatörün ülkedeki Sünni olmayan Arapların çoğunlukta olduğu bölgeleri geri almasına izin verip “on binlerce Kürt ve Şii’nin katliamına” yol açarak", Saddam’ı iktidardan uzaklaştırmadaki gönülsüzlüğü olarak algıladığı şeyden pişmanlık noktasına geldi.

Biden’in Kürtler konusundaki kaygısı, Irak’ın işgaline izin veren oyu için sunduğu temel argümanlardan biriydi ve bu, her iki Demokrat adaylık kampanyasında da önemli bir taahhüt haline geldi. Senato katında dinleyicilere Saddam'ın "Iraklı sivilleri - Kuzeydeki Kürtleri, ardından güneydeki Şiileri ve ardından tekrar Kürtleri - vahşice bastırdığını" hatırlattı. Biden, Saddam'ın "nükleer silahlara el koyması" durumunda, "Engelleneceğiz şeklindeki yanlış inancıyla onun komşularına veya Kürtlere karşı yeni bir saldırganlık spazmını körükleyebileceğinden" de endişeliydi. Biden, Kürtleri Saddam'ın gazabından korumak istese de, Iraklı diktatörün çöküşünün getirebileceği potansiyel kaostan da endişeliydi ve bu da Kürtleri kıymetli petrol yataklarını ele geçirmeye davet edecek; Türkler bir Kürt devletinin oluşmasını engellemek için sınırı geçecekti."

Biden’ın Iraklı Kürtlerin emellerine en güçlü destek gösterisi, senatörün Senatör arkadaşı Chuck Hagel ile bölgeyi ziyaret ettiği Aralık 2002’de gerçekleşti. Türkiye sınırından Irak Kürdistanı'na geçen Biden'in gezisi, Erbil'deki Kürdistan Parlamentosu'na hitaben yaptığı konuşmayla sona erdi ve sıcak bir resepsiyonun ardından yerel halk ona “Her Kürt çocuğunun öğrendiği şey şu: Dağlar tek dostumuzdur. " Irak Kürdistanı'nı "Ortadoğu'nun Polonyası" olarak gören Biden, Washington’un Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ne (KBY) adeta destek sözü verdi ve "dağlar tek dostunuz değil" dedi.

Kuzey Irak rejim değişikliğinden yararlanırken, ülkenin geri kalanı Biden’ın korkularını doğrulayarak kaosa sürüklendi. Savaş, Amerika Birleşik Devletleri'nde giderek daha az popüler hale geldi, ancak geri çekilme, Irak'ı El Kaide ile uyumlu Sünni aşırılık yanlılarına teslim etme riskini taşıyacaktı. Dış İlişkiler Konseyi'nin fahri başkanı Leslie Gelb ile birlikte Biden, yetkinin üç bölgesel hükümete - Sünni Arap, Şii Arap ve Kürt - devredilmesini önerdi. Biden, planını realpolitik'in bir kabulü olarak çerçeveledi, "Irak Anayasası’nın aslında zaten bir federal yapı ve eyaletlerin bölgesel hükümetlerle birleşmeleri için bir prosedür sağladığını" iddia etti ve ayrıca işlerin "halihazırda bölünmeye doğru ilerlediğini: her toplum, giderek daha fazla ve son çare olarak da olsa federalizmi destekliyor" görüşünü belirtti.  Biden ve Gelb’in bu tür bir federalizm için gerekçelerinden biri, “Kürtlerin 15 yıllık özerkliklerinden vazgeçmeyecekleridir” ki bu da merkezi bir hükümete herhangi bir dönüşü engelliyordu.

Eylül 2007'de Biden cumhurbaşkanı adayı olurken, Senato Irak'ı federalleştirme planına onay vermek için 75-23 oy kullandı. Biden ve Gelb, Irak'ı bölmeye çalıştıkları yönündeki suçlamaları geri püskürtürken, federalizmin barış anlaşmasını nasıl sağlayabildiğinin bir örneği olarak Bosna'ya işaret etti. İkili, "Birleşik Devletler bu federalizm fikrini yoluna koyamazsa, Irak'ta siyasi bir çözüm şansımız olmayacak ve bu olmadan Irak'ı geride kaos bırakmadan terk etme şansımız olmayacak." Senato'nun onayı, tamamıyla sembolik olmasına rağmen, Biden-Gelb planının doruk noktası olacaktı. Biden, Iowa kurultaylarının ardından Demokrat adaylık yarışından çekildi ve Barack Obama'nın onu aynı partiden seçime katılan aday arkadaş olarak seçmesinin ardından, Obama'nın Irak'tan hızlı bir şekilde çekilme çağrısını kabul etti.

OBAMA YILLARI

Başkan olarak Obama, yönetimin Irak'taki politikasını denetleme işini Biden'a yükledi. ABD'nin 2010-2012 yılları arasında Bağdat büyükelçisi James Jeffery'ye göre Biden, Irak'a yirmi dört kez ziyaretinde ABD'nin geri çekilmesinin önünü açtı. Başkan yardımcısı ayrıca Iraklı önemli figürlerle haftalık telefon görüşmeleri yaptı. Jeffrey, "Başkan yardımcısının genellikle Iraklı büro görevlisiymiş gibi hissedildiğini" düşündü. Biden, Irak için samimi bir coşku duyarken, Obama ülkeyle hiçbir şey yapmak istemediği izlenimini bıraktı.

Şu anda Trump yönetiminin Suriye özel elçisi olarak görev yapan Jeffrey, diplomasinin kişisel boyutuna yatırım yaptığı için Biden'a güveniyor. Jeffrey, "[Irak Başbakanı Nuri el-Maliki] ile ilişkisi genellikle sert olsa da, eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve KBY (Kürdistan Bölgesel Yönetimi) Başkanı Mesud Barzani de dâhil olmak üzere Kürtlerle çok sıcak ilişkiler geliştirdi" diye yazdı. Biden ile Barzani arasındaki dostluk yaklaşık yirmi yıl öncesine dayanıyor. Obama'nın ulusal güvenlik danışman yardımcısı Ben Rhodes'a göre Biden, Barzani’nin tüm torunlarının adlarını bile öğrendi.

İslam Devleti'nin yükselişi geri çekilme risklerini ortaya çıkarırken, Jeffrey, Biden'ı Irak'ta en azından birkaç bin ABD askeri bulundurmanın değerini takdir eden bir itidal sesi olarak tanımlıyor. Yine de Obama geride hiçbir asker kalmamasını sağladı ve Biden ertelendi.

İslam Devleti Obama'nın görmezden gelemeyeceği bir tehdit haline geldiğinde, yönetim hem Irak'taki KBY hem de Suriye'deki Kürt liderliğindeki Halk Koruma Birimleri (YPG) ile güçlü askeri bağlar kurdu. Suriyeli Kürtlerle olan bu etkileşim, Kürtlerle neredeyse tamamen Irak bağlamında ilgilenen Biden için önemli bir değişikliğe damgasını vurdu. Yakında ABD'nin YPG ile ilişkisi, Biden'ın da Türk-Kürt gerilimlerini hesaba katmak zorunda kalmasını sağlayacaktı.

Biden, KBY Başkanı Barzani ile kişisel ilişkisine rağmen, Barzani’nin KBY’nin Irak’tan bağımsız olma kampanyasına hiçbir zaman destek vermedi. Bunun yerine Biden, "siyasi birliği ve ekonomik istikrarı güçlendirmek için adımlar atarken Irak Hükümeti ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) arasında yakın işbirliği" çağrısında bulundu.

Suriye'de, Kürt liderliğindeki YPG'yi, Arapları, Süryani ve Keldani Hıristiyanları ve Yezidileri bir araya getiren çok ırklı bir güç olan Suriye Demokratik Güçleri (SDG), IŞİD'e karşı mücadelede ana kara güçlerini oluştururken, ABD hava gücü ve diğer üst düzey yetkinlikleri sağladı. YPG liderliğindeki SDG'nin İslam Devleti karşıtı koalisyon için önemine rağmen, Biden, Türkiye'nin Suriyeli Kürtlerin özerkliğine ilişkin korkularını barındırarak, YPG'yi “Suriye-Türkiye sınırında ayrı bir bölge” oluşturmaktan kaçınması konusunda uyardı. Onları Fırat'ın doğusuna çekilmeye aksi takdirde ABD yardımının kesilmesi riskine zorladı. Öte yandan Biden, PKK ile bağlantıları nedeniyle YPG'yi terörist grup olarak adlandırmayı reddetti, bu da Türkiye’nin canın büyük ölçüde sıktı. Ankara ayrıca Biden’in 2014 yılında Türkiye ve diğer ABD müttefiklerinin, "Esad'a karşı savaşacak herkese, Sünni cihatçılar da dâhil olmak üzere yüz milyonlarca dolar ve on binlerce ton silah döktüğü" şeklindeki gözlemine kızdı.

Bu, Erdoğan hükümetini Biden'in kabul edilemez bir şekilde Kürt yanlısı ve dolayısıyla Türkiye karşıtı olduğuna ikna etmek için fazlasıyla yeterliydi. Ankara, 2008'de Obama aday arkadaşı olarak Biden'ı seçtiğinde aynı sonuca varmıştı; Türk medyası Biden'ı yalnızca Kürt yanlısı olduğu için değil, aynı zamanda Yunan yanlısı ve Ermeni yanlısı olduğu için de "küstah senatör" olarak nitelendirerek "Türkiye düşmanı" olarak eleştirdi. 2016'da, Türkiye’nin hükümet yanlısı medyası, Biden’in “PKK seven akademisyenler” için bir avukat olduğu suçlamasını ekledi; bu, esasen Erdoğan hükümetinin NATO üyesi devletlerin liderlerine karşı bile uyguladığı karalama taktiklerini örnekleyen asılsız bir iddia.

Bunun aksine, Biden, Obama ile 2015 yılında Beyaz Saray'da ağırladıkları Mesut Barzani ve KBY ile çok iyi ilişkiler içinde kaldı. Biden'in yurtdışına başkan yardımcısı olarak yaptığı son gezide Barzani, Davos Dünya Ekonomik Forumu'nda bir araya geldiklerinde onu "Kürdistan ulusunun dostu" olarak nitelendirdi.

TRUMP FETRET DEVRİ

Washington’un KBY’ye verdiği desteğin sınırları, Bağdat’ın Barzani’nin Kürtlerin Irak’tan bağımsızlığı konusunda referandum düzenleme kararına misilleme yapmak için kısa bir askeri saldırı başlatmasıyla ortaya çıktı. Biden, Trump yönetiminin pasifliğini eleştirmedi, ancak bu yalnızca eski başkanların ve cumhurbaşkanı yardımcılarının siyasi meselelerde çoğunlukla sessiz kalan geleneğini yansıtmış olabilir. Ancak 2017'nin sonlarında Biden, ABD'nin "Kürtler için daha fazlasını yapabilmesini" dilediğini söyledi. Neden başkan yardımcısı olarak daha fazlasını yapmadığı sorulduğunda, “Türkiye” cevabını verdi. Bu, 2007 yılında Iraklı Kürt liderlere bağımsızlık arayışına karşı uyarısını yansıtıyor, çünkü "Türkler ve İranlılar tarafından diri diri yenileceksiniz, size saldıracaklar, topyekun bir savaş olacak."

Biden, Ekim 2019'da, Trump’ın ABD askerlerini Suriye’nin kuzey sınırlarından çekmesi Türkiye’ye ve Suriyeli İslamcı vekillerine SDG’ye harekât başlatmak için yeşil ışık yaktığında, ABD’nin Kürt ortaklarına daha fazla tam destek sundu. Biden, Trump'ın "Suriye Demokratik Güçlerini - IŞİD'in halifeliğini ezmek için bizimle savaşan cesur Kürtleri ve Arapları - sattığını ve terörizme karşı mücadelede kilit bir yerel müttefike ihanet ettiğini” yazdı. Biden’in başkanlık kampanyasının üst düzey dış politika danışmanlarından Antony Blinken de Suriye’de Amerikan varlığının olmamasından ve Kürtlerin terk edilmesinden yakınmıştı.

DİĞER KÜRTLER

Biden, yıllar boyunca Washington'un ortağı olan Kürtleri açıkça desteklerken, kamuoyundaki açıklamaları, bir halk olarak Kürtlerin ikilemiyle boğuştuğunu, coğrafi olarak dört egemen devlet arasında ve siyasi olarak çok sayıda birbirine kenetlenmiş hizip arasında bölündüğünü göstermiyor. Bu anlamda Biden’in en büyük kör noktası İran’daki Kürtlerle ilgilidir. Biden, Tahran'ın zulmüne rağmen onları savunmak için hiç konuşmadı; Obama yönetiminin İran-Kürt meselesiyle uğraştığı tek dönem, PKK'ya bağlı rejim karşıtı Kürdistan Özgür Yaşam Partisi'ni (PJAK) terör örgütü olarak adlandırdığı 2009 yılıydı. Irak'ta federalizme verdiği önceki desteği göz önüne alındığında, Biden, İran'daki siyasi partileri ezici bir çoğunlukla federalizmi destekleyen İran'ın Kürt nüfusuna sempati duyabilir. Yine de İranlı Kürtlere veya daha geniş anlamda İran'daki insan haklarına verilecek herhangi bir destek, Biden’ın Trump’ın maksimum baskı stratejisini tersine çevirme ve 2015 nükleer anlaşmasına yeniden katılma konusundaki kararlılığına bağlı olabilir.

Benzer şekilde, Biden Türk, Suriyeli ve Iraklı Kürt topluluklarını savunmaya kararlıysa, Washington'un Ankara ve Bağdat'la karmaşık ilişkilerinin yanı sıra Şam'daki düşmanca bir rejimle yön belirlemek zorunda kalacak. Başarılı olmak için, Biden'in Ankara ve Bağdat'ı, görev süresinin sonuna kadar kısıtlanması gereken şüpheli bir Kürdofil olmanın aksine, kendisini onların Kürt sorunlarına yardım edebilecek bir ortak olarak algılamaya ikna etmesi gerekecek. Bu, özellikle Türk hükümetinin bölgedeki Kürt özerkliği fikrini güçlendirmek olarak algıladığı her şeye karşı refleksi göz önüne alındığında zor olabilir. Nihayetinde Biden’in Kürt yanlısı hassasiyetlerinin gerçek testi, Ankara ve Bağdat ile pragmatik işbirliğini sürdürme ihtiyacının onu, dağların Kürtlerin tek arkadaşı olmadığı konusunda Kürtlere taahhüdünü yumuşatmaya zorlayıp zorlamayacağı olacak.

Aykan Erdemir, Demokrasileri Savunma Vakfı'nın Türkiye programının kıdemli direktörü ve Türk Parlamentosu eski üyesidir. Aykan'ı Twitter'da @aykan_erdemir takip edin. Philip Kowalski, Demokrasileri Savunma Vakfı'ndaki Türkiye programının araştırma görevlisidir. Philip'i Twitter'da @philip_kowalski'de takip edin.

Sosyal medyada paylaş: Facebook Twitter Whtasapp


Hakkımızda

Uluslararası Siyasal Gündem - Kudus Analiz | KA kudusanaliz.com


Kudüs Analiz sitesi bir Kudüs Medya AŞ portalıdır
Son Güncellenenler


Network Yazılım