İran'ın Amerika ile Savaşta Yeni Cephe Hattı

İran'ın Amerika ile Savaşta Yeni Cephe Hattı
Sosyal medyada paylaş: Facebook Twitter Whtasapp

İran'ın Amerika ile Savaşta Yeni Cephe Hattı

İRAN'IN KÖRFEZ VE SURİYE'DE AMERİKA İLE YENİ CEPHE HATTI

 

 SETH J. FRANTZMAN 

 21 Nisan 2020 

 

İran Fars Körfezi'nde Amerikan donanmasına ait gemileri taciz ederek ve bölgeyi terk etmesini isteyerek ABD'yi tehdit ediyor. Bu, Tahran'ın, bir yandan Körfezdeki rahatsız edici tehditlerini sürdürürken ABD'yi Irak ve Suriye'den çıkarma oyun planının bir parçası. İran Körfezdeki ABD gemilerini on yıllardır taciz etse de yeni söylem bu cepheyi ısıtacak şekilde tasarlanmış görünüyor. İran basını ayrıca Suriye'de ABD'nin teröristleri eğittiği mesajını yayarak ABD aleyhine yayınlarını sürdürüyor.

 

Petrol fiyatlarının düşmesiyle Körfez stratejik değerini kaybetse de İran gerilimi artırmak istiyor. Geçen hafta İran İslam Devrimi Muhafızları Birliklerine on bir sürat teknesi aralarında helikopter eğitimi yapan bir gemi ile bir destroyerin de bulunduğu bazı ABD gemilerine yaklaştı. Ayrıntıların ABD tarafından açıklandığı olayda Devrim Muhazıflarının hızlı müdahale botları ABD donanmasının 10 metre kadar yakınlarında tehlikeli manevralar yaptılar.

 

Devrim Muhafızları sonraki günlerde ABD'li teröristlerin bölgesel istikrarsızlığın kaynağı olduğu açıklamasını yaptı. İran daha sonra yeni silahlı dronlarını ve uzun menzilli radarını tanıttı. Tanıtılan silahların arasında dronlardan bırakılabilen tank savar toplar da bulunuyordu. Ve bunlar baskıyı artırmak için tasarlanmıştı. İran geçen haftasonu daha da ileriye giderek 700 kilometre menzilli yeni deniz füzelerinin tanıtımını yaptı ve yabancı güçlerin bölgeyi terk etmesi uyarısında bulundu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Kuveytli mevkidaşını arayarak bilgi verdi ve İran'ın ABD varlığından duyduğu öfkeyi dile getirdi.

 

İran tam saha pres yapıyor. Devrim Muhazıfları ABD'yi tehdit ederken İran dışişleri bakanlığı da ABD'nin yasadışı varlığı hakkında açıklamalar yayınlıyor. Dışişleri bakanlığı sözcüsü Abbas Musavi 'Onların bölgeyi en kısa sürede terk etmelerini istiyoruz.' ifadelerini kullandı. Ayrıca Devrim Muhafızları da ABD'nin en küçük hatasının son olacağı uyarısında bulundu. Devrim Muhazıfları donanması ABD'nin macera peşinde koştuğunu söylerken İran da ABD'nin, 550 petrol tankerine engel olduğunu açıkladı. Tasnim haber ajansı web sitesi, İran'ın ABD ile çatışma isteğini göstermek için ABD savaş gemilerinin 7 Nisan gecesi çekilmiş görüntülerini yayınladı.

 

İran medyası da ABD'nin, Suriye'de Amerikan askerlerinin konuşlu olduğu Tenef üssünde teröristleri eğittiği iddialarını yazarak tam saha pres yapıyor. İran ve Rus medyası bu komplo teorilerini daha önce de dile getirmişti. Tasnim haber ajansı geçen hafta sonu ABD'nin IŞİD'i eğittiğini iddia etti. ABD'nin Suriye'deki varlığı aleyhine söylemin bir parçası olarak İran, Suriye yönetiminin Kuneytra kırsalında ABD'ye ait mühimmat bulduğunu iddia etti. Iddiaya göre bunlar ABD'nin bir zamanlar Suriye'deki silahlı muhaliflere verdiği desteğin kalıntılarıydı.

 

İran medyası Suriye'deki ABD varlığının altını oymak için Suriye yönetiminin başarılarıyla ilgili söylentiler de yayıyor. Press TV Suriye'deki ABD destekli silahlı grup üyelerinden hayatta kalanların, tekfircilere karşı zaferin eşiğinde olan Suriye ordusuna yenilmelerinin ardından bir Amerikan askeri üssüne kaçtığını yazdı. Yine İran medyası, ABD'nin Suriye'nin doğusundaki petrol kuyularını korumaları için Suriyelilere 350 dolara varan maaş verdiğine dair haberler yaptı. Petrol fiyatlarının düşmesiyle bu petrol alanları da önemini kaybetti. Ancak İran, ABD'nin Irak ve Suriye'deki varlığı hakkında söylenti yaymak için gelişmiş bir enformasyon savaşı birimine sahip. Bütün bunlar ABD varlığının altını oymak için tasarlandı.

 

İran, desteklediği Suriye yönetimi ile yakın ilişkilerini sağlamlaştırmak için Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'i Pazartesi günü Suriye'ye gönderdi. Ancak Zarif, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüşmesinde alışılmış gülümsemesini gizlemek için bir yüz maskesi takıyordu. Zarif'in ziyareti, aynı günün gecesinde gerçekleştirilen hava saldırılarının gölgesinde kaldı. Yine de Zarif ve Esad, İran'ın bölgedeki ABD varlığını yavaş yavaş bitirdiği ve Körfez'den Suriye'ye kadar binlerce kilometrelik bir sephe hattında istediği zaman tehdit edebildiği düşüncesiyle mutluydular."

 

Sosyal medyada paylaş: Facebook Twitter Whtasapp


Hakkımızda

Uluslararası Siyasal Gündem - Kudus Analiz | KA kudusanaliz.com


Kudüs Analiz sitesi bir Kudüs Medya AŞ portalıdır
Son Güncellenenler


Network Yazılım