Seyyid Nasrallah'ın Dilinden İmam Hamenei

Seyyid Nasrallah'ın Dilinden İmam Hamenei
Sosyal medyada paylaş: Facebook Twitter Whtasapp

Seyyid Nasrallah'ın Dilinden İmam Hamenei

Lübnan’da gerçekleştirilen İmam Hamaney’in Fikri Hayatı” adlı konferansın açılışında Seyyid Hasan Nasrallah şunları söyledi:

“İmam Hamaney ile kişisel ve doğrudan tanışıklığım 1986 yılına dayanıyor, birçok toplantı bana onun fikirlerini, görüşlerini, prensiplerini, olayları analiz etme biçimini, liderlik, yönetim ve karar verme yaklaşımını tanıma fırsatı verdi. Öncelikle kendisinin harika ahlaki niteliklere sahip olduğunu söylemeliyim.”

Seyyid Nasrallah sözlerine şöyle devam etti:

“Kendim ve bir çok kişinin tanıklığını gözden geçirdikten sonra, liderlik, dindarlık, içtihat ve çalışkanlık konusunda büyük bir İmam’ı takip ettiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Kendisi kapsamlı, derin ve sağlam temellere dayanan bir vizyona sahiptir. Onun fikir ve icraatlarını temellendirdiği esasları şöyle sıralamak mümkündür: 

Birincisi entelektüel yapı, ikincisi ihtiyaçları ve sorunları bilmek, üçüncüsü mevcut imkânları bilmek, dördüncüsü de ilke ve temellere uygun çözümleri bilmek. Dolayısıyla bu kapsamlı vizyondan hareketle tüm olaylara, gelişmelere, konulara açıklık ve derinlikle yaklaştığını görüyoruz. 

Uzmanlık alanlarına bakmaksızın görüştüğü tüm kesimlerle, meseleye tamamen hakim, detaylarına bile vakıf, bir uzman gibi konuşan ve içinde yeni olan her şeyi ortaya koyan bir liderle karşı karşıya olduğunuzu göreceksiniz.

“Kendimizi bu türden büyük ve istisnai bir kişilikle karşı karşıya buluyoruz. Öyle bir kişilik ki, ne yazık ki ümmetindeki hatta kendi ülkesi İran’daki az bir kesim dışında kimse onun hakkında yeterli malumata sahip değildir. Genel olarak onun hakkında bilinenler de onun liderliği ve siyasi yönünün ilerisinde geçmemektedir. 

Daha tuhafı bilindiği zannedilen onun liderlik ve siyasi boyutu bile tam anlamıyla bilinmiş değildir. Çünkü bilinmesini istemiyorlar. Düşman tarafından kuşatılmış dostları tarafından hakları yerine getirilmeyen bir kişiyle karşı karşıyayız. Kelimenin tam anlamıyla, sorumluluğumuz millete bu büyük İmam’ı tanıtmaktır. 

Böylece ümmet sahip olduğu bu büyük lider, fakih ve düşünürün varlığının nimetlerinden yararlanabilir; onu hakkıyla tanıyan hem dünyasını hem ahiretini kurtarabilecek yolları tanımış olacak. Böyle bir liderin, fakih ve düşünürün varlığı, ümmetimizin önceki on yıllar ve yüzyıllar boyunca karşılaşmadığı zorluklarla karşı karşıya olan bugünü, geleceği, dünyası ve ahiretinin iyiliği içindir. Düşman bunu bildiği için ümmetin onunla tanışmasının önüne sürekli engeller çıkarmaktadır.”

Lübnan’da gerçekleştirilen İmam Hamaney’in Fikri Hayatı” adlı konferansın açılışında Seyyid Hasan Nasrallah şunları söyledi: (2. Bölüm)

“İmam Hamaney, direniş hakkındaki tutumu bir zafer ilkesi üzerinde bina edilmiştir. İmam direniş ile zafer kavramlarını birbirinden ayırmaz. Onun için her biri diğeriyle eş anlamlıdır. 
Yani İmam Hamaney’e direniş dediğinizde zafer, zafer dediğinizde direniş aklına gelir. Bunların bir olduğuna inanır. Ve onun bu inancı, yalnızca düşünsel bir noktadan hareketle değil akaididir. 

Direnişin zafere ulaşması İmam için bir akide temeline dayanır. 1996’da “Gazap Üzümleri” savaşından sonra İmam İsrail için şunları dedi: 

“İsrail çamura saplanmıştır; ne ilerleyebilir ne Lübnan’ı tekrar işgal edebilir ne geri çekilebilir ne de yerinde kalabildi.”

İmam Hamaney, İsrail’in zeval bulacağına ve bu zevalin pek yakında gerçekleşeceğine kesin bir şekilde inanıyor.”

2019 yılında Takrib internet sitesinde yayınlanan bir haberden alıntılanmıştır.

Seyyid Hasan Nasrallah yaklaşık iki yıl önce verdiği bir röportajda şunları vurgulamıştı:

“İslam dünyasındaki tüm gençlere sesleniyorum: Bu büyük insanı ve büyük lideri tanıyın. Onun şerefli varlığında somutlaşan büyük ilahi nimetten faydalanın. Onun liderliği altına girin.  Onun liderliğini kabul eden izzet, onur, zafer, emniyet, güvenlik ve her insanın arzuladığı güce erişmekten başka bir şey görmedi.”

Kudüs Analiz

Sosyal medyada paylaş: Facebook Twitter Whtasapp


Hakkımızda

Uluslararası Siyasal Gündem - Kudus Analiz | KA kudusanaliz.com


Kudüs Analiz sitesi bir Kudüs Medya AŞ portalıdır
Son Güncellenenler


Network Yazılım